درب و پنجره آلومینیومی

به دلیل نصب آسان، تنوع زیاد در ظاهر، وزن کم، قیمت مناسب و کارایی زیاد امروزه درب و پنجره آلومینیومی خریداران زیادی را به خود جذب کرده است. . درب و پنجره آلومینیومی با توجه به نیاز و درخواست مشتریان در ابعاد و طرح های متفاوت طراحی و ساخته می شود و مناسب برای هر مکانی است. از مهمترین مزایای درب و پنجره آلومینیومی می توان به جلوگیری از اتلاف انرژی در زمستان و تابستان همچنین صرفه جویی در سایر هزینه های گرمایشی و سرمایشی اشاره کرد.

پنجره آلومینیومی

همانطور که از اسمش پیداست از جنس آلومینیوم است که این فلز دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد. از ویژگی های  پنجره آلومینیومی می توان به وزن سبک، قابلیت شکل پذیری، بازتاب کننده نور، غیر سمی، مقاوم به خوردگی، غیر قابل اشتعال و … اشاره کرد. امروزه به دلیل مزایای بیشتر آلومینیوم نسبت به آهن،گرایش به استفاده از پنجره آلومینیومی نسبت به پنجره آهنی رو به افزایش می باشد. . از دیگر ویژگی های بارز پنجره های آلومینیومی  می توان عایق گرما بودن را نام برد که در ساختمان سازی از اتلاف انرژی جلوگیری می کند. از مزایای پنجره آلومینیومی می توان به حمل و نقل آسان، دوام زیاد و … اشاره کرد.

انواع پنجره آلومینیومی

از مهمترین انواع پنجره های آلومینیومی ساخته شده با پروفیل های مختلف به موارد زیر می توان اشاره کرد:

آلومینیوم نرمال

 

آلومینیوم نرمال تشکیل شده از 2 نوع پروفیل اس تی و کرونت است که از متداول ترین پنجره های موجود در ایران هستند. تفاوت این دو نوع پروفیل در هندسه مقطع آنها می باشد.

با توجه به ویژگی ها و مزایایی که پروفیل های اس تی نسبت به پروفیل آلومینومی دیگر به نام کرونت دارد، تنها پنجره آلومینیومی ساخته شده با پروفیل اس تی در بازار یافت می شود. . پنجره های کرونت بعد از مدتی استفاده به دلیل عایق نبودن و هم چنین عدم نصب قفل ها به صورت قوی، بعد از مدتی سست شده و از رگلاژ خارج می شود. پنجره های ساخته شده با پروفیل اس تی دارای استحکام بالاتری می باشد و همچنین یراق آلات به کیفیت بهتری روی آن نصب می شود. به دلیل استفاده از نوارهای مویی و آب بند عمر آنها نیز بیشتر است.

آلومینیوم ترمال بریک:

Thermal break در لغت به معنای شکست حرارتی می باشد که اطلاق این کلمه در صنعت درب و پنجره آلومینیوم به معنای ایجاد یک لایه فی ما بین پروفیل آلومینیوم درقسمت های فریم و لنگه می باشد که مانع از اتلاف انرژی در درب و پنجره های آلومینیومی خواهد شد. این قطعه سخت که به آن لاستیک پلی آمید گفته می شود توسط ماشین دوخت در بین پروفیل آلومینیومی در اصطلاح دوخت حرارتی می شود.

لاستیک پلی آمید دارای مقاومت حرارتی بسیار بالا (تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد) می باشد. جهت آب بندی و هوا بندی درب و پنجره آلومینیومی ترمال بریک از واشرهای ای پی دی ام با طول عمر و کیفیت بسیار بالا استفاده می شود که درب و پنجره ها را در مقابل ورود گرد و غبار و آب به داخل ساختمان ایمن می سازد.همچنین لایه پلی آمید مورد استفاده در درب و پنجره های آلومینیومی ترمال بریک امکان ۲رو رنگ بودن پروفیل آلومینیومی جهت زیبایی بیشتر را فراهم می سازد.

خصوصیات درب و پنجره های آلومینیومی:

  1. استحکام، ظرافت و زیبایی
  2. رنگ پذیری با طول عمر و تنوع بسیار بالا
  3. استفاده از واشرهای ای پی دی ام
  4. استفاده از انواع یراق آلات شامل :لولایی -۲ حالته – فولکس واگنی – لیفت اند اسلاید – کلنگی و…
  5. دارای ثبات رنگ و قابلیت نظافت مناسب و عدم رنگ پریدگی.
  6. دارای لاستیک پلی آمید جهت جلوگیری از اتلاف انرژی.
  7. عدم محدودیت در طرح ابعاد و اشکال نامنظم و منحنی.
  8. تولید توسط گوشه های دایکاستی و پانچی.
  9. غیر قابل اشتعال

به طور کلی سیستم های درب و پنجره آلومینیوم از ۶ قسمت اصلی تشکیل می شود:

1.پروفیل فریم( چهارچوب)

2.پروفیل لنگه

3.پروفیل سری

4.پروفیل زهوار

5.واشرهای ای پی دی ام

6.یراق آلات