کرتین وال چیست ؟

در اصطلاح لغوی به معنای دیوار پرده ای است که نوعی سیستم پوشش دهنده غیرسازه ای نمای خارجی ساختمان می باشد. این سیستم معمولا در ساختمان های بلند مرتبه و سازه هایی که نیاز به بیشترین ویو باز جهت دید وجود دارد استفاده می شود.

نمای کرتین وال به جز وزن خود هیچ گونه بار دیگری را تحمل نمی کند و به دلیل ساختار خاص سازه ای مقاوم در برابر نفوذ آب وهوا  تبادل حرارت و برودت – نوسانات ناشی از فشار باد- و نیروی زمین لرزه و تکانه های آنی ساختمان  سازه ای استاندارد می باشد.

مزایای استفاده از نمای شیشه ای کرتین وال:

  1. سبکی سازه و در نتیجه کم شدن بار مرده وارد بر سازه.
  2. استفاده از شیشه هایی با ابعاد بزرگ و در نتیجه ایجاد چشم انداز مناسب.
  3. زیبایی منحصر به فرد و استحکام بسیار بالا.
  4. استفاده از زیر سازی مفصلی جهت جلوگیری از مخاطرات تکانه های آنی ساختمان
  5. استفاده از شیشه جهت استفاده از نور طبیعی جهت کنترل نور توسط شیشه های رنگی.
  6. استفاده از شیشه های تک – ۲ و ۳ جداره در مدل های متنوع سکوریت – لمینیت و…
  7. آب بندی و هوابندی مناسب و کنترل میزان صوت ورودی به فضای داخلی ساختمان.
  8. استفاده از قابلیت ۲ رو رنگ بودن سازه نمای شیشه ای کرتن وال جهت همخوانی با فضای داخلی و خارجی ساختمان.
  9. استفاده از انواع بازشو های مخفی و آشکار با یراق آلات با کیفیت اروپایی
  10. استفاده از انواع رنگ ها ی پودری (ساده و سمباده ای)- آنادایز (مات، براق، خش دار) و طرح چوب برای زیبایی هر چه بیشتر به فضا

سازه های زیرمجموعه نمای کرتین وال شیشه ای انواع متفاوتی دارند که پس از معرفی شرح مختصری از آنها را بازگو خواهیم کرد :

1.نمای کرتین وال شیشه ای درپوش دار (Cover Cap)

2.نمای کرتین وال شیشه ای بدون قاب (Frameless)

3.نمای کرتین وال شیشه ای نیمه قاب دار (Semi Frame)

سیستم درپوش دار (Cover Cap) :

در این روش زیر سازی توسط پروفیل های عمودی و افقی موسوم به “Transoms” و “Mullions” که با یکدیگر یک شبکه را تشکیل می دهند انجام می شود. شیشه ها مستقیماً بر روی استراکچر لامل قرار گرفته و یک درپوش فشاری”Pressure Plate” آن را از بیرون بر روی لامل آلومینیومی محکم می کند و به جهت زیبایی کار Face Cap هایی با عرض مشخص اما طرح و طول دلخواه بر روی آن قرار میگیرد. برای مقاومت این سازه در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت از لاستیک های EPDM برای آب بندی حرفه ای محصول استفاده می شود.

سامانه نیمه درپوش دار (Semi Frame) :

در این روش یکی از قسمت های افقی یا عمودی (به دلخواه) حذف خواهد شد و از لاستیک های عایق و چسب های مخصوص پایه سیلیکونی استفاده می شود.

سامانه بدون فرم (Frameless) :

در روش نمای کرتین وال شیشه ای فریم لس اگر به سطح شیشه بنگریم شاهد یک سطح یکدست خواهیم بود اما فریم های شیشه به شکل سایه از زیر شیشه مشخص خواهد بود. از مزایای این شیشه می توان سهولت در نگه داری و نظافت و همچنین سرعت نصب بالا (به علت آزادی استفاده از سیستم یونیتایز “Unitized system” ) اشاره کرد.

کرتین وال های فریم لس دو روش متفاوت برای نصب دارند :

1.روش U-Channel

2.روش Full Frameless Step-Unite

U-Channel

در این روش Spacerهای شیشه به شکل U در آمده تا مانند پازل روی وادار های آلومینیومی که روی لامل قرار دارند توسط لقمه های مخصوص فلزی  glass holder   فیکس شوند ، همچنین فواصل خالی بین شیشه ها توسط چسب های مخصوص سیلیکونی پوشانده خواهد شد. این سامانه به دلیل نداشتن کاسِت از روش دیگر یعنی Step-Unite مقرون به صرفه تر است. همچنین زیر سازی و دیتیل های کار لازمه کار فنی بوده و در بحث معرفی این سازه ها نمی گنجد.

Full Frameless Step-Unite

در این سیستم شیشه درون کاسِت ها فیکس می شود و کاست ها با پیچ یا پرچ به ترنسم و مولیون فیکس شده و به جهت عایق شدن در آنها از لاستیک های EPDM و چسب های مخصوص سیلیکونی استفاده می شود. اکنون شیشه ها اسمبل شده اند و برای نصب بر روی سازه اصلی ساختمان آماده می باشند.

ساختار اجرایی کرتین وال:

کرتین وال از ۳ متریال اصلی تشکیل می شود که عبارت است از:

1.زیرسازی فلزی به صورت کمربندی.

2.سازه اصلی نگهدارنده.

3.مصالح پر کننده.

مراحل و نحوه اجرای نمای کرتین وال (نمای شیشه ای کرتین وال):

دو روش کلی اجرای نمای شیشه ای کرتن وال

کرتین وال سیستم استیک:
Stick system Curtain wall

متداول ترین روش در اجرای کرتین وال روش استیک می باشد بدین صورت که اجزای مختلف استراکچر اصلی شامل پروفیل عمودی و افقی در محل پروژه برش کاری شده و به صورت مجزا برروی بدنه ساختمان نصب می شوند و سپس شیشه یا سایر مصالح پرکننده در داخل فریم آلومینیومی قرار می گیرند.

شاید بتوان گفت امروزه به دلیل صرفه جویی در هزینه حدود ۹۵ درصد پروژه های اجرایی در کشور به این روش اجرا می گردد.

کرتین وال سیستم یونیتایزد:
Unitized curtain wall systems

در این روش تقریبا تمامی عملیات ماشین کاری و حتی مونتاژ سازه اصلی نمای کرتین وال ومونتاژ اتصالات، یراق آلات و واشر ها و شیشه در داخل کارخانه صورت می گیرد و در قطعات کوچکتری که از نظر وزن و ابعاد قابل نصب باشد به صورت آماده به کارگاه محل نصب حمل می شود. مزیت این روش کنترل کیفیت اجرا به صورت مداوم می باشد و نتیجه بهتری در اجرای کار خواهد داشت.