تعریف

ورقه های کامپوزیت متشکل از سه لایه شامل دو لایه ورق از جنس آلومینیوم به ضخامت 3 تا 5/0 میلی متر و یک لایه از مواد پلی اتیلنی به ضخامت 3 الی 5 میلی متر می باشد لایه خارجی دارای یک پوشش آسترا پوکسی رزین و یک لایه پی وی دی اف جهت تثبیت رنگ می‌باشد. روی سطح ورق کامپوزیت با یک لایه فیلم محافظت می‌شود.

کامپوزیت‌ها موادی هستند که از آمیختن، به هم پیوستن، یا ترکیب دو با چند مواد دیگر، به شکل یک ساختار نو درآمده‌اند، با ویژگی جدیدی که با مجموع خواص اجزای تشکیل‌دهنده متفاوت است

تاریخچه

کامپوزیت در ساختمان از سال ۱۹۶۹ در آلمان ابداع گردید و استقبال و استعمال بیش از حد این محصول در نما نشان دهنده کیفیت مناسب و عدم وجود هر گونه محدودیت در طراحی و اجرای این مصالح است .
در سال ۲۰۰۵ تولید پانل های آلومینیوم کامپوزیت به طور رسمی تا ۱۶میلیون متر مربع (در اروپا) افزایش یافت و این رقم در سطح جهانی ، دست کم تا پیش از بحران اقتصادی در حدود ۳۰میلیون متر مربع برآورد شده است . از بزرگترین کشورهای مصرف کننده این ماده می توان به کشورهایی چون چین ، روسیه و امارات متحده عربی اشاره کرد .

مواد به کار رفته در کامپوزیت

کامپوزیت از دو قسمت اصلی ماتریس و تقویت کننده تشکیل شده‌است. ماتریس با احاطه کردن تقویت کننده آن را در محل نسبی خودش نگه می‌دارد. تقویت کننده موجب بهبود خواص مکانیکی ساختار می‌گردد. به طور کلی تقویت کننده می‌تواند به صورت فیبرهای کوتاه و یا بلند و پیوسته باشد

نمای کامپوزیت

نمای آلومینیوم کامپوزیت از جمله نماهایی است که در حال حاضر طرفداران بسیاری به خود جلب نموده و از مزایای بی شماری برخوردار می باشد. این نما در ساختمان های مختلف نظیر ساختمان های اداری، تجاری، تفریحی، منازل و .. قابل استفاده است و زیبایی منحصر بفردی به فضای شهر می بخشد. اگر اجرای نما با پانل های آلومینیوم کامپوزیت به درستی انجام شود، دوام و استحکام آن بالا رفته، در نتیجه نما عمر طولانی تری خواهد داشت. این پانل ها با توجه به سلیقه مشتریان در طیف وسیعی از رنگ ها به بازار عرضه می شوند.

اجزاء تشکیل دهنده نمای کامپوزیت

در کل، ساختار ورق آلومینیوم کامپوزیت به شرح زیر می باشد

1.لایه رنگ پلی استر

2.ورق آلومینیومی

3.چسب

4.لایه پلی اتیلن

5.رنگ نانو

6.لایه چسب ضد خش

7.پوشش محافظ

مزایا

مهم‌ترین مزیت مواد کامپوزیتی آن است که با توجه به نیازها، می‌توان خواص آن‌ها را کنترل کرد. به‌طور کلی مواد کامپوزیتی دارای مزایای زیر هستند:

 1. مقاومت مکانیکی بالا نسبت به وزن
 2. مقاومت بالا در برابر خوردگی
 3. خواص عایق حرارتی
 4. به دلیل صلبیت بیشتر، تحت یک بارگذاری معین، خیز کمتری نسبت به فلزات دارند
 5. استحکام بالا
 6. نسبت حجم به وزن کم
 7. چندین برابر مستحکم تر از فولاد با وزنی با چندین برابر کمتر
 8. هزینه کمتر و صرفه‌جویی اقتصادی

مراحل طراحی کامپوزیت‌ها

 1. گردآوری اطلاعات در خصوص کاربرد قطعه
 2. مشخصات اولیه قطعه
 3. زمان و هزینه
 4. بررسی روش‌های محاسباتی
 5. شناسایی روش‌های ساخت
 6. نحوه مونتاژ
 7. بهینه سازی

تفاوت نما کامپوزیت با سایر نماها

امروزه در سطح شهرها نماهای مختلفی از جمله نمای سیمانی ، نمای سنگی و یا شیشه ای را نظاره می کنید اما در این بین نما کامپوزیت امروزه در حال تبدیل شدن به انتخاب نخستین نما می باشد که از اصلی ترین عوامل آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. ورق آلومینیوم کامپوزیت در حال حاضر در تمامی کشورهای دنیا به آسانی در دسترس می باشد
 2. هزینه نصب و اجرای آن نسبت به سایر نماها کمتر می باشد
 3. با توجه به آماده بودن ورقه های کامپوزیت زمان اجرای آن کوتاه تر می باشد
 4. پایداری ایستایی خوب در برابر شرایط آب وهوایی مختلف ، این نما در برابر شرایط جوی مختلف هرگز رنگ و کیفیت خود را از دست نمیدهد.
 5. در حال حاضر جزو به روزترین و زیباترین نماها محسوب می شود