هندریل

هندریل  Handrail در واقع نام کوتاه شده و خلاصه شده نرده شیشه ای یا جان پناه شیشه ای یا حفاظ شیشه ای می باشد.

هندریل در واقع همان دستک و دستگیره فوقانی بالای حفاظ شیشه ای می باشد که می تواند به صورت لوله و یا پروفیل آلومینیوم یا استیل ساخته شود.

سایز هندریل را می بایست به گونه ای طراحی کرد که قابل استفاده باشد و به راحتی در دست جای گیرد. زیرا نقش راهنما و هادی مسیر را به عهده دارد و در سرتاسر نرده شیشه ای یا به صورت افقی یا به صورت شیب دار ( در امتداد نرده شیشه ای مثلا روی پله ها ) نصب می گردد.

حال این دستک یا همان دستگیره می تواند از جنس چوب ، استیل ، الومینیوم با رنگ ها و طرح های متنوع باشد.

دیگر مزیت هندریل به نرده های قدیمی راه پله مانند نرده استیل این است که در سرتاسر دور وید ، پرتگاه ، بالکن و یا راه پله ها حفاظ و جان پناه یا گارد از جنس شیشه سکوریت یا شیشه لمینت چند لایه کار شده است ( با ارتفاع مشخص و استاندارد سازمان آتش نشانی ) که توان مقاومت فشار جانبی از kg200 الی  kg400 بر اساس مدل انتخابی را داراست و احتمال پرت شدن از بین این هندریل غیر ممکن می باشد.

ولی این خطر در نرده های افقی مانند نرده استیل یا نرده اهنی و الومینیومی به وفور مشاهده می شود یا فاصله بین لوله های افقی بسیار زیاد است که کودکان از میان انها به راحتی عبور میکند و اگر فاصله بین لوله های افقی کم باشد و از تعداد خطوط بیشتری در نرده استیل استفاده شود، مانند پلکان از انها بالا رفته و از ارتفاع بلندتری سقوط می کند.

 

ویژگی‌های نرده شیشه ای 

  1. منحصربه‌فرد بودن طرح‌ها
  2. استقامت بالای متریال استفاده‌شده به‌عنوان زیرسازی و پایه نگه‌دارنده
  3. با کیفیت بودن شیشه‌های سکوریت استفاده شده در نرده شیشه‌ای
  4. اجرا و نصب توسط تیم فنی باتجربه

انواع هندریل شیشه ای

  • نرده شیشه ایبا شیشه سکوریت
  • نرده شیشه‌ایبا شیشه سکوریت لمینت شده چند لایه
  • نرده شیشه ایبا پایه نگه‌دارنده و دستک ( هندریل ) آلومینیوم با پوشش رنگ الکترواستاتیک و یا آنادایز شده
  • نرده شیشه ایبا پایه نگه‌دارنده و دستک ( هندریل ) استیل براق و مات در رنگ‌های متنوع و خاص

انواع روش اجرای هندریل شیشه ای

 سیستم فیکس پوینت

روش نصب این مدل نرده شیشه ای با استفاده از یراق دکمه شکل از جنس استیل و آلومینیوم به همراه پنل شیشه ای از شیشه سکوریت به ضخامت های ده و شانزده میلی متر اجرا می شود. . برای نصب نرده شیشه ای فیکس پوینت در پایین هر پنل شیشه ای چهار عدد سوراخ تعبیه می شود تا محل قرار گیری یراق فیکس کننده شیشه ها به دیواره کناره بالکن یا راه پله  ایجاد شود و برای هندریل (دستگیره) این مدل نرده شیشه ای از انواع لوله و پروفیل استیل و آلومینیوم استفاده می شود

هندریل شیشه ای سیستم یوچنل روکار و دفنی

این سیستم نرده شیشه ای بوسیله پروفیل های آلومینیومی یو شکل که در واقع پایه های مهار کننده شیشه ها هستند اجرا می شود. . این پروفیل ها به دو صورت روی کار و تو کار (دفنی) تولید می شود. شیشه به کار رفته در اجرای این مدل نرده از نوع سکوریت و لمینت می باشد و حداقل ضخامت شیشه برای اجرا در این سیستم باید دوازده میلی متر باشد. . هر چه ارتفاع پنل های شیشه ای بیشتر باشد تعداد پایه های یو شکل افزایش می یابد نرده های شیشه ای که به این روش اجرا می شوند هیچ پایه  عمودی نداشته و نمای ظاهری نرده به صورت یک دیواره تمام شیشه ای یکپارچه می باشد.

اجرای نرده شیشه ای با پایه فلزی و بست شیشه گیر

یکی از مدل های کلاسیک نرده شیشه ای که از نظر هزینه نسبت به مدل های دیگر ارزان تر است سیستم نرده شیشه ای با پایه های فلزی و دستگیره فلزی است. این نوع نرده در واقع از ترکیب و اتصال اجزای لوله یا پروفیل استیل و آلومینیومی و آهنی که برای پایه ها و دستگیره نرده از آن ها استفاده می شود همراه با یک یراق مخصوص اتصال دهنده شیشه ها به پایه ها و جام های شیشه ای از نوع سکوریت با ضخامت های هشت و ده میلی متر ساخته می شود. نرده شیشه ای که با این سیستم اجرا می شود به دلیل ضخامت کم پنل های شیشه ای نمی تواند بدون پایه فلزی اجرا شود اما استفاده از این نوع نرده به دلیل کاهش هزینه ها و ایمنی مناسب نسبت به نرده های چوبی و سنگی هم چنان با استقبال خوبی روبه رو است